wtorek, 5 marca 2013

nikt

                                  Bada Shanren ( Czapla w sadzawce XVII w )


         
                                                         kałużo - nikt
                                                       nie nadał tobie
                                                      żadnego imienia

10 komentarzy:

 1. mi się kiedyś napisało : kałuża - niebo wychodzi nam deszczem naprzeciw


  :) nie wiem nawet czy nie u Ciebie, nie pamiętam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo ładna fraza.Niebo podczas ulewy,skryte bezpośrednio za chmurami jeszcze silniej oznajmia nam swoje istnienie.Widzimy jego odbicie w licznych kałużach czując jednocześnie jego dotyk w kroplach padającego deszczu.To,,wyjście'' żadnej drogi nam nie zastawia.Deszczową przestrzeń bez trudu można przeniknąć...pozostając stale w jej centrum.

   pozdrawiam ciepło S.

   Usuń
  2. Podoba mi się to przenikanie deszczowej przestrzeni
   Zwłaszcza w letni ciepły dzień :)))
   Bieganie po bezimiennych kałużach też może być fajne ;)

   Usuń
  3. Julio :-)

   Bezimienne a jednak nie pozbawione znaczenia są kałuże.Czasem gdy deszcz nie ustępuje one łączą się w pary nie pozwalając nam się ominąć.Wówczas zdejmując buty na powrót stajemy się dziećmi...Natury. :-)

   marcowe serdeczności S.

   Usuń
 2. Bezimienność...
  Chyba jest brakiem korzeni. Brakiem podstawy.
  W posiadaniu nazwy tkwi pułapka - może określić całe życie. Nienazwanie natomiast zabiera punkt zaczepienia, taką najprostszą i najbardziej podstawową siłę, którą kiedyś trzeba będzie odrzucić/zmienić, jednak by to zrobić musi ona zaistnieć. Oznacza przynależność.
  Imię nadaje nam ktoś. Znaczenie imienia tworzymy sami.
  Pozdrawiam,
  I.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podstawa jest trwałym fundamentem,konstrukcją bardzo stabilną.Możliwość istnienia zapewnia jej nie podlegająca dowolności powszechna umowa i zgoda.Posiadanie nazwy może być pułapką gdy chcemy cokolwiek naruszyć,szczególnie wtedy jeśli inne obiekty-te nazwane, zachodzą na nasz zmieniający się w czasie punkt widzenia.Powszechność przynależności jest dowodem na konieczność takiej sytuacji.Odrzucenie tej zasady lub przyjęcie formuły pośredniej(dzisiaj mam na imię A jutro B) byłoby oryginalną krainą czarów o której nikt nikomu nie mógłby opowiedzieć.Moja wypowiedź,,nikt nie nadał tobie żadnego imienia'' to znak,że posiadając własny punkt zaczepienia usilnie szukam innych nawet tych nienazwanych.

   serdecznie pozdrawiam S.

   Usuń
 3. kałuża za krótko żyje, a może nie ma nikogo, kto miałby do niej stosunek emocjonalny na tyle duży, żeby nadać jej imię?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trwałość istnienia również nie jest decydująca,poprzez swoją powszechność pewne rzeczy-elementy-obiekty stają się niewidzialne.A jeśli je widać to często dlatego,że wykazują uciążliwość.Mimo to kałuża jest w stanie zaoferować mi więcej niż ja jej.

   pozdrawiam serdecznie S.

   Usuń
 4. doskonale oddana przemijalność świata i ważność każdego jego elementu

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Istotna obok ważności jest przyswajalność poszczególnych elementów.Filtr niczym szczelne sito poddaje stałej cenzurze naszą kompozycję zmysłów.Żeby go choć trochę rozszczelnić chcę się stale uczyć od mojej mistrzyni...Natury.

   dziękuję i pozdrawiam S.

   Usuń